24 września 2024

Omówienie rozporządzenia dotyczącego przedłużenia terminów w związku z powodzią

Rozporządzenie Ministra Finansów z 19 września 2024 r. w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. (Dz.U. 2024 poz. 1390) weszło w życie w ten sam dzień. Niniejszy artykuł zawiera omówienie najważniejszych zapisów tego rozporządzenia.

Rozpocząć  należy od zakresu tego kto może skorzystać z przesunięcia terminów. Na mocy art. 12 rozporządzania tymi osobami będą podmioty poszkodowane spełniające ŁĄCZNIE warunki takie jak:

1. są poszkodowanymi w rozumieniu ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. z 2024 r. poz. 654);

2. mają siedzibę, zarząd lub miejsce zamieszkania na terenie gminy poszkodowanej, o której mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz. U. poz. 1371);

3. prowadzą działalność gospodarczą na terenie gminy, o której mowa w pkt 2.

W przypadku przesunięcia terminu płatności z tytuły podatków od spadków i darowizn oraz podatku od czynności cywilnoprawnych spełniać należy warunki z pkt. 1 i pkt. 2.

Poniższa tabela przedstawia skrócony opis przesuniętych terminów. Dokładny opis znajduje się pod nią, artykuł po artykule rozporządzenia.

  1. Artykuł 1 rozporządzenia

Art. 1 rozporządzenia przedłuża do 30 kwietnia 2025 r. termin do zapłaty:

  1. zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych osiągających dochody z działalności gospodarczej określonej w art. 14 ustawy o PIT – są to dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przedłużenie dotyczy zaliczek miesięcznych za miesiące od sierpnia do grudnia i zaliczek kwartalnych za 3 i 4 kwartał roku.
  2. podatku od przychodów z budynków należnego za miesiące od sierpnia do grudnia 2024 r.
  • Artykuł 2 rozporządzenia

Art. 2 rozporządzenia przedłuża do 30 kwietnia 2025 r. termin do przekazania zaliczek na PIT i zryczałtowany PIT, pobranych przez płatników  w okresie od 1 sierpnia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. takich jak:

  1. zakłady pracy będące osobami fizycznymi, osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, rolnicze spółdzielnie produkcyjne i inne zajmujące się produkcją rolną, organ egzekucyjny lub następca prawny zakładu pracy
  2. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności takiej jak: działalność artystyczna, literacka itd. wykonywanej osobiście , działalność społeczna i obywatelska, działalność związana z występowaniu jako członek zarządu, rad nadzorczych, lub innych organów
  3. osoby wymienione w pkt. 2, pobierające zryczałtowany podatek, od dokonywanych świadczeń lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy z tytułów praw autorskich i pokrewnych, praw do projektów wynalazczych itd.
  • Artykuł 3 rozporządzenia

Art. 3 przedłuża do 31 stycznia 2025 r. termin do złożenia rocznych deklaracji, w przypadku zaprzestania przez płatników prowadzenia działalności w okresie od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia do dnia 31 grudnia 2024 r. Tymi deklaracjami są deklaracje roczne wysyłane przez: zakłady pracy będące osobami fizycznymi, osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, rolnicze spółdzielnie produkcyjne i inne zajmujące się produkcją rolną, organ egzekucyjny lub następca prawny zakładu pracy

  • Artykuł 4 rozporządzenia

Art. 4 przedłuża do 30 kwietnia 2025 r. termin do zapłaty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, należnego za :

  1. Miesiące od sierpnia do grudnia 2024 r. – w przypadku podatników opłacających podatek miesięcznie
  2. 3 i 4 kwartał 2024 r. – w przypadku podatników opłacających ryczałt kwartalnie
  • Artykuł 5 rozporządzenia

Art. 5 przedłuża do 31 marca 2025 r. termin do zapłaty:

  1.  Zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych oraz zaliczek kwartalnych osób prawnych rozpoczynających działalność w pierwszym roku podatkowym,
  2. Zaliczek miesięcznych wpłacanych przez osoby prawne w uproszczonej formie

Przedłużenie dotyczy :

  1. Miesięcy od sierpnia do grudnia 2024 r. w przypadku podatników opłacających zaliczki miesięczne
  2. 3 i 4 kwartału 2024 r. – w przypadku podatników opłacających zaliczki kwartalne
  • Artykuł 6 rozporządzenia

Art. 6 przedłuża do 31 marca 2025 r. termin do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) oraz zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych, – przypadający w okresie od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia do dnia 31 grudnia 2024 r.  W zakres podatników korzystających z tego przesunięcia wpisują się podatnicy wyłączeni z przedłużenia w art. 7 – następnym.

  • Artykuł 7 rozporządzenia

Art. 7 przedłuża o 3 miesiące termin do zapłaty ryczałtu od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, przypadający we wrześniu albo w październiku 2024 r.

  • Artykuł 8 rozporządzenia

Art. 8 przedłuża termin podatników podatku od towarów i usług dotyczące zapłaty podatku, składania deklaracji i ewidencji sprzedaży , przypadające w okresie od dnia wejścia rozporządzenia w życie a 31 października 2024 r.:

  1. 25 stycznia 2025 r. terminy do zapłaty podatku, przypadające w okresie od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dnia 31 grudnia 2024 r.
  2. 25 listopada 2024 r. terminy do złożenia deklaracji
  3. 25 listopada 2024 r. terminy do złożenia informacji podsumowujących
  4. 25 listopada 2024 r. terminy do złożenia ewidencji  sprzedaży za dany dzień
  • Artykuł 9 rozporządzenia

Art. 9 przedłuża terminy członkom grupy VAT do dnia 25 listopada 2024, przypadające w okresie od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia do dnia 31 października 2024 r., dotyczące złożenia ewidencji miesięcznej zawierającej dane takie jak:

  1. rodzaj i wartość towarów i świadczonych usług przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy,
  2. członkowie grupy VAT, na rzecz których dokonano dostawy towarów i świadczenia usług przez innego członka grupy
  3. dokumenty potwierdzające dostawę towarów i świadczenie usług przez członka grupy na rzecz innego członka grupy
  1. Artykuł 10 rozporządzenia

Art. 10 przedłuża termin podatnikom od spadków i darowizn do 31 stycznia 2025 r. przypadający w okresie od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia do dnia 31 października 2024 r. termin :

  1. zgłoszenia nabycia wskutek spadku lub darowizny od tzw. grupy zerowej, umożliwiającego skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania
  2. zgłoszenia nabycia wskutek spadku lub zapisu windykacyjnego własności przedsiębiorstwa osoby fizycznej lub udziału w nim, umożliwiającego skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania
  3. zgłoszenie o pozostałych nabyciach rzeczy lub praw majątkowych lub zgłoszenie korekty do takiego zeznania podatkowego
  1. Artykuł 11 rozporządzenia

Art. 11 przedłuża termin podatnikom podatku od czynności cywilnoprawnych do 31 stycznia 2025 r, przypadający w okresie od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia do dnia 31 października 2024 r., do:

  1. złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, dotyczącej zwolnienia  z opodatkowania udzielanych pożyczek w formie pieniężnej, zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn – są to darowizny i spadki dla zerowej grupy podatkowej.
  2. złożenia deklaracji w pozostałych przypadkach, gdzie skorzystanie ze zwolnienia nie jest możliwe
  3. zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych

W przypadku posiadania wątpliwości zachęcamy do kontaktu z jednym z naszych doradców podatkowych, tel. +48 713 417 476, e-mail: eres@eres.pl

Opracował: Mikołaj Sadowski, e-mail: mikosadowski@eres.pl , tel. kom. +48 571-600-114

Udostępnij:

🛑 Unikaj błędów i kar
⏰ Oszczędzaj czas i nerwy
💼 Zyskaj pewność

Skontaktuj się z nami, by poznać ofertę.