2022-09-08
CIT ESTOŃSKI 2022 – ryczałt od dochodów spółek-forma prawna
( do czasu zmian wprowadzonych przez Polski Ład był to ryczałt od dochodów spółek kapitałowych)
Pierwotne preferencyjne opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych do końca roku 2021 było tak skomplikowane, i niosło za sobą tak wiele warunków do spełnienia, że niewiele spółek kapitałowych się na nie zdecydowało.
Zmiana od 01 stycznia 2022 rozszerzyła zakres stosowania z wyłącznie spółek kapitałowych do innych spółek będących podatnikami podatku od osób prawnych ( CIT )
Na podstawie art.28.j.ust 4. Podmiotami uprawnionymi do opodatkowania ryczałtem są podmioty prowadzące działalność w formie:
– spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
– spółki akcyjnej
– prostej spółki akcyjnej
– spółki komandytowej
– spółki komandytowo akcyjnej.
Sama forma prowadzenia działalności to za mało ,aby móc korzystać z obniżonego, w stosunku do klasycznego CIT, opodatkowania .Udziałowcami , akcjonariuszami, wspólnikami takich spółę mogą być wyłącznie osoby fizyczne , więc już nie np. spółki z o.o. , jak to często zorganizowane są wcześniej powstałe spółki komandytowe i komandytowo akcyjne. To już dwa warunki , które muszą wystąpić jednocześnie , a które dotyczą jedynie formy prawnej. Kluczowym jest to , że pojawienie się w strukturze organizacyjnej jakiegokolwiek podmiotu kapitałowego , nawet przy nieistotnym udziale ( istnieją spółki komandytowe i komandytowo -akcyjne z udziałem poniżej 1 % spółki kapitałowej, pozostałe z okresu , gdy była to najkorzystniej opodatkowana spółka ), wyklucza np. taka spółkę komandytową z opodatkowania „estońskim CIT” . W uzasadnieniu do Ustawy o podatku CIT ustawodawca wskazał, że ograniczenia w zakresie struktury własnościowej i i bezpośrednich powiązań kapitałowych są podyktowane potrzebą „zmniejszenia komplikacji , które wynikałyby z rozliczeń pomiędzy podmiotami objętymi rożnymi, także co do przedmiotu opodatkowania, reżimami podatkowymi a także celem normy prawnej, która ma wspierać te podmioty, dla których uzyskanie finansowania stanowi barierę w prowadzonej działalności gospodarczej”.
Jest jeszcze trzeci warunek , który trzeba spełniać, dotyczący formy prawnej i i osób fizycznych będących udziałowcami, akcjonariuszami i wspólnikami: nie mogą one w żaden sposób posiadać praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele ( fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym . Z tym też, związane jest oświadczenie , które wspólnicy musza złożyć spółce opodatkowanej estońskim CIT.
Zapraszam na konsultację: Robert Kubicki, doradca podatkowy 00865
Zadzwoń: Tel. +48 571 600 111
lub napisz : rkubicki@eres.pl