2024-01-16
Spółka wybrała opodatkowanie na rok 2023 CIT Estońskim ( zryczałtowany podatek od dochodów spółek)
– czy rzeczywiście może ten rok opodatkować w ten sposób ? Czy wybór był skuteczny ?
W roku 2023 zostało założonych wiele spółek z o.o. , które z różnych powodów, wybrały opodatkowanie CIT Estońskim. Częstą motywacją, wśród małych podmiotów był brak opodatkowania w trakcie roku i brak składki na ubezpieczenie zdrowotne udziałowców. Szybka procedura, założenie spółki przez S24, złożenie zawiadomienia i już , cały rok bez podatku. Biuro rachunkowe lub księgowy rozliczał VAT , a udziałowcy cieszyli się brakiem opodatkowania, i możliwością utrzymania całości środków finansowych w firmie na bieżącą działalność i inwestycje. Nadszedł ostatni dzień roku , 31 grudnia, więc dobrze byłoby zrobić mały przegląd swojej działalności i zacząć od tego, CZY SPÓLKA NA PEWNO TEN ROK I NASTĘPNY JEST OPODATKOWANA CIT ESTOŃSKIM ???
Po pierwsze : należy sprawdzić czy zawiadomienie ZAW-RD zostało złożone w terminie ( art. 28 j 1.7 ) – do końca pierwszego miesiąca w którym powstała i rozpoczęła działalność spółka. Złożenie po terminie tego zawiadomienia , oznacza że jest ono nieskuteczne, i spółka nie wybrała opodatkowania CIT Estońskim, a jest opodatkowana klasycznym CIT .
Kolejnemu sprawdzeniu , czy w roku powstania była podatnikiem VAT jest przeanalizowanie , wspólnie przez wszystkich udziałowców, po pierwsze tego , czy nie były dokonywane przez spółkę czynności związane obejmowaniem, sprzedażą , emitowaniem nowych udziałów praz kto je objął, i czy nie była to osoba prawna. Dodatkowo weryfikacji podlega to, czy w trakcie roku , którykolwiek z udziałowców nie nabył praw majątkowych , (również poprzez np. otrzymania spadku , darowizny )związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyłączeniem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej. Jeśli którykolwiek z udziałowców
To jeszcze nie koniec, żeby mieć pewność że wybór opodatkowania CIT estońskim i możliwość rozliczenia w tym reżimie za rok 2023 jest możliwy – konieczne jest sprawdzenie czy spółka opodatkowana CIT Estońskim nie nabyła trakcie roku udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym. Niezwykle istotnym jest tutaj przeanalizowanie w jakie aktywa spółka inwestuje. Dotyczy to również transakcji związanych z przekształcaniem, dzieleniem, łączeniem spółek, otrzymywaniem i wnoszeniem aportów w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wszelkie czynności restrukturyzacyjne powinny zostać zaudytowane w zakresie w określono je w art. 28l Ustawy.
I jest jeszcze jeden bardzo istotny element, który decyduje czy spółka pierwszym roku podatkowym w ogóle jest opodatkowana w reżimie CITu Estońskiego który zarząd spółki często nie zauważa , ograniczając czynności do podpisania umowy z biurem księgowym a który ustawodawca podkreślił tworząc odrębny punkt wykluczający z możliwości opodatkowania tym podatkiem w art.28l 4 b Ustawy:
-
b) podatnik nie prowadził ksiąg podatkowych lub dane wynikające z ksiąg podatkowych nie pozwalają na określenie wyniku finansowego netto.