18-02-2025
W ostatnim czasie wzrosła liczba odmów wydania opinii zabezpieczającej w sprawie fundacji rodzinnej. Sprawić to może, wraz z niepokojącymi zapowiedziami rządzących o zmianie opodatkowania tych podmiotów, że fundacja straci na swojej atrakcyjności.
Odmowy takie można znaleźć w pismach SKAS z 16 grudnia (DKP1.8082.3.2024) , 18 grudnia (DKP1.8082.4.2024) czy 19 grudnia (DKP1.8082.7.2023).
Sprawy z 16 i 18 grudnia dotyczyły wniesienia posiadanych przez fundatorów udziałów oraz praw udziałowych do fundacji rodzinnej, sprzedaży tych udziałów oraz praw udziałowych przez fundację niezależnemu inwestorowi oraz dystrybucji środków dla beneficjentów. Wnioskodawcy chcieli uzyskać opinię zabezpieczającą dotyczącą legalności takiego rozwiązania. Szef KAS odmówił jednak wskazując na – w jego ocenie – cel przeprowadzonych przez fundację czynności. KAS uznał że wniesienie i sprzedaż tych praw miała wyłącznie na celu uzyskanie korzyści podatkowej.
Fundacja rodzinna została więc wykorzystana jako instrument agresywnej optymalizacji podatkowej, co jest niezgodne z zakresem możliwej działalności fundacji.
W sprawie z 19 grudnia Szef KAS odmówił wydania opinii zabezpieczającej w sprawie wniesienia udziałów do FR oraz sprzedaży tychże udziałów po 2 miesiącach. Ze względu na preferencyjne opodatkowanie dochodów fundacji opodatkowanie sprzedaży zmalało z 23 do 15 procent. Po raz kolejny w uzasadnieniu odmowy Szef KAS wskazał, iż powołanie fundacji oraz wniesienie do nich udziałów w celu dalszej ich odsprzedaży miało charakter stricte optymalizacyjny.
Powyższe sprawy pokazują że KAS dokładnie przygląda się Fundacjom Rodzinnym i transakcjom przez nie dokonywanym. Podmioty te powinny być zakładane zgodnie z ich przeznaczeniem zawartym w tekście ustawy a nie jako wehikuł agresywnej optymalizacji podatkowej.
Więcej o opodatkowaniu Fundacji rodzinnej przeczytać mogą Państwo tutaj:
CIT i PIT: Fundacja rodzinna a podatki dochodowe
VAT i PCC: Fundacja rodzinna a VAT i PCC
Podatek od nieruchomości: Fundacja rodzinna a podatek od nieruchomości
Rozwiązanie fundacji rodzinnej podatki – 3 częściowa miniseria:
Rozwiązanie fundacji rodzinnej część 1
Rozwiązanie fundacji rodzinnej część 2 – rozwiązanie za życia fundatora
Rozwiązanie fundacji rodzinnej część 3 – przypadki szczególne
Jeśli myślą Państwo o założeniu fundacji w celu ochrony swojego majątku i dokonania efektywnej sukcesji to zapraszamy do konsultacji z jednym z naszych doradców podatkowych.
Umów się: Umów się – Eres
Opracował: Mikołaj Sadowski, mikosadowski@eres.pl , tel. kom.+48 571-600-114