20 października 2022

ZUS Legnica przypomina. Bez kapitału początkowego nie ma pełnej emerytury

20-10-2022

ZUS Legnica przypomina. Bez kapitału początkowego nie ma pełnej emerytury

Naliczenie kapitału początkowego zwiększa znacząco emeryturę. Niestety na chwilę obecną wiele osób, które zbliżają się do wieku emerytalnego nadal nie złożyło wniosku. ZUS aby wyliczyć kapitał początkowy, powinien otrzymać dokumenty potwierdzające wynagrodzenie i okresy pracy w poszczególnych zakładach pracy sprzed 1999 r., ponieważ wielu pracodawców wysyłało bezimienne deklaracje – dlatego ZUS nie wie ile pieniędzy faktycznie zostało zgromadzonych z racji ubezpieczenia.

Jeśli nie zadbamy o kapitał początkowy to wysokość emerytury może nas mocno rozczarować –  mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Bez wniosku o naliczenie kapitału początkowego i dostarczeniu nam kompletu dokumentów emerytura zostanie wyliczona tylko z tych składek, które są zapisane na indywidualnym koncie emerytalnym, czyli po 1999 roku. Taka „luka” w składkach sprawia, że niektóre z emerytur są zbyt niskie – sygnalizuje Iwona Kowalska-Matis.

– Kapitał początkowy to pieniądze każdej osoby, która pracowała legalnie i od umowy o prace były odprowadzane składki do ZUS. Szkoda byłoby o nich zapomnieć i dostawać „niepełną” emeryturę, której niska kwota wprawi w zaskoczenie – mówi Iwona Kowalska-Matis.

 

Udostępnij: