4-12-2024
Przypominamy, ze względu na fakt, iż popularne serwisy pośredniczące w najmie krótkoterminowym takie jak Airbnb czy Booking.com od lipca (w związku z europejską dyrektywą DAC7), zobowiązane są do przekazywania danych do organów podatkowych dotyczący znajdujących się tam operacji gospodarczych. Oznacza to, iż najprawdopodobniej w styczniu przekazane zostaną dane z lat ubiegłych.
Dla podatników może być to GIGANTYCZNEzagrożenie. Wynika ono z faktu, iż część Państwa może BŁĘDNIE rozliczać najem krótkoterminowy (wynajmowanie mieszkania, pokoju na weekendy dla turystów itd.) jako najem prywatny. Warto pamiętać, iż najem krótkoterminowy wypełnia definicję działalności gospodarczej, co sprawia iż może zostać opodatkowany inaczej. Dodatkowo w przypadku działalności gospodarczej najem podlegać będzie pod składkę zdrowotną, zależną od osiąganych przychodów. Dodatkowo, najem prowadzony w ramach działalności gospodarczej MUSI być opodatkowany w ten sam sposób co reszta działalności.
Różnice pojawiają się również na polu podatku VAT. Najem prywatny jest z niego zwolniony, natomiast najem krótkoterminowy opodatkowany jest stawką 8%. W przypadku gdy podatnik dokonuje już sprzedaży w ramach swojej podstawowej działalności gospodarczej, to pilnować musi czy jego sprzedaż łączna (podstawowa+ przychód z najmu zarówno prywatnego i krótkoterminowego) nie przekroczy 200 tys. zł. W takim wypadku będzie musiał zostać VAT-owcem.
Potencjalne błędne rozliczenie skutkować może znaczącymi dodatkowymi zobowiązaniami podatkowymi, w szczególności na polu podatku dochodowego.
Jeśli ten problem Państwa dotyczy, i obawiają się Państwo nadejścia fiskusa, to zapraszamy do konsultacji z jednym z naszych doradców podatkowych aby w jak najlepszy sposób przygotować się na ewentualne konsekwencje.
Umów się: Umów się – Eres
Opracował: Mikołaj Sadowski, mikosadowski@eres.pl , tel. kom.+48 571-600-114