03 listopada 2022

Ustawowy obowiązek posiadania profilu PUE ZUS od 01.01.2023

Ustawowy obowiązek posiadania profilu PUE ZUS

Z dniem 01 stycznia 2023 roku zostaje wprowadzony ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Od początku roku 2023 każdy kto płaci składki ZUS, nawet osoba, która opłaca składki sama za siebie, musi posiadać konto na PUE. Jak mówi rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis – „każdy musi mieć aktywny profil na PUE ZUS gdyż to właśnie tam będzie przychodziła korespondencja od nas i tylko drogą elektroniczną będzie można przesyłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS”.

Konto PUE ZUS możemy aktywować indywidualnie, należy najpierw założyć profil na PUE, a następnie go „zaufać”, czyli potwierdzić tożsamość przy pomocy profilu zaufanego np. w bankowości elektronicznej, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, e-podpisu lub ePUAPu.

Termin założenia profilu PUE ZUS upływa 30 GRUDNIA 2022 roku, wszystkim, którzy nie posiadają do chwili obecnej PUE ZUS oferujemy swoją pomoc.  

Jesteśmy gotowi wypełnić odpowiednie dokumenty, by odciążyć podatników od dodatkowych, skomplikowanych obowiązków. W tym celu wystarczy zadzwonić lub napisać i umówić się na wizytę a nasza pracownica „przeprowadzi” każdego przez zawiłą procedurę. Koszt takiej usługi to jedynie 80,00 netto.

Szanowni Państwo, warto rozważyć również opcję udzielenia pełnomocnictwa dla Spółki ERES, ponieważ zyskacie dzięki temu więcej czasu na zajęcie się prowadzeniem spraw własnej firmy. Koszt takiej usługi uzależniony jest od poświęconego czasu na daną sprawę 1h pracy = 200,00 zł netto, lecz nie martwcie się o koszty, średnio naszej pracownicy czynności zajmują około 15-30 minut.

Upoważniona osoba odciąży was z wielu obowiązków, mianowicie będzie mogła:

  • kontrolować stan rozliczeń z ZUS;
  • dokonać rozliczeń twojego konta w ZUS, wysyłając odpowiednie dokumenty;
  • złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami;
  • wysłać do ZUS-u elektronicznie wnioski (wraz z załącznikami) i pisma wyjaśniające oraz pobrać na nie również elektronicznie odpowiedzi (pamiętajmy, iż wnioski należy podpisać elektronicznie);
  • załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi za podatnika;
  • pobrać zwolnienia lekarskie waszych pracowników i wysłać odpowiednie załączniki do ZUS w celu wypłaty zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub dotyczących świadczeń rodzicielskich;

Profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS możemy zarejestrować poprzez:

  • DLA PRZEDSIĘBIORCÓW:

PROFIL ZAUFANY/LOGIN.GOV.PL

TWÓJ KWALIFIKOWANY PODPIS ELEKTRONICZNY

TWOJA BANKOWOŚĆ ELEKTRONICZNA

*ze względów bezpieczeństwa jeżeli nie posiadają Państwo profilu zaufanego bądź kwalifikowanego podpisu elektronicznego i nie będą korzystali z rejestracji profilu za pośrednictwem bankowości elektronicznej, konieczna będzie jednorazowa wizyta w jednostce ZUS i potwierdzenie tożsamości użytkowania konta PUE.

  • DLA FIRM (czyli dla spółek, stowarzyszeń, spółdzielni, fundacji)

W celu uzyskania dostępu do profilu firmy wymagany jest państwa osobisty profil na PUE, wówczas poprzez pełnomocnictwo (ZUS-PEL) uzyskacie dostęp do danych firmy – czyli płatników będących osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej.

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Udostępnij: