04 września 2024

Nowe zasady ustalania płacy minimalnej – rządowy projekt

2024-09-04

Nowe zasady ustalania płacy minimalnej – rządowy projekt

W Rządowym Centrum Legislacyjnym opublikowany został projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W jej zapisach odnaleźć można m.in. doprecyzowanie zasad ustalania płacy minimalnej w kolejnych latach jak i wprowadzenie wynagrodzenia minimalnego jako wynagrodzenia zasadniczego. Proponowanych zmian jest 17 a najważniejsze z nich to :

  1. Uzupełnienie słownika pojęć, który znajduje się w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu.
  2. Doprecyzowanie zasad corocznego ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej.
  3. Utrzymanie konieczności wzrostu płacy minimalnej w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem.
  4. Umieszczenie w ustawie wartości referencyjnej, która służyć ma do oceny czy wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest adekwatna.
  5. Zwiększenie kar za zaniżanie wynagrodzeń związanych z minimalną stawką czy kary za niewypłacanie wynagrodzenia z niej wynikającego

Celem ustawy jest poprawienie sprawiedliwości i przejrzystości kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz przywrócenie pierwotnych funkcji składnikom wynagrodzenia takich jak premia, nagroda czy dodatek specjalny, które w obecnej formie często w rzeczywistości są ukrytymi elementami stałego wynagrodzenia.  Zgodnie z projektem ustawy, ta wejść w życie ma 15 listopada 2024 r., oprócz zapisów dotyczących definicji wynagrodzenia zasadniczego (art. 2 pkt 25,art. 15,art. 16 ustawy), które w życie wejść mają od 1 stycznia 2026 r.

Projekt znajduje się obecnie na etapie konsultacji społecznych. O dalszych etapach legislacyjnych tej ustawy i ewentualnych w niej zmianach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Opracował: Mikołaj Sadowski, e-mail: mikosadowski@eres.pl, tel. +48 571 600 114

Udostępnij:

🛑 Unikaj błędów i kar
⏰ Oszczędzaj czas i nerwy
💼 Zyskaj pewność

Skontaktuj się z nami, by poznać ofertę.