Dodatkowe 10 dni urlopu dla powodzian!
W dniu 17 września 2024 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów określające “gminy poszkodowane” oraz dodatkowe uprawnienia przysługujące pracownikom zmagającym się ze skutkami powodzi, a także pracodawcom, którzy na czas usuwania skutków powodzi będą zmuszeni przekierować pracowników do pracy innego rodzaju np. do usuwania skutków powodzi.
Rozporządzenie uaktywniło zapisy ustawy z dnia 16 września 2011 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Rada Ministrów w rozporządzeniu określiła wykaz gmin poszkodowanych w skutek powodzi (częściowy obszar województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego), tylko wobec tych gmin będą miały zastosowanie szczególne rozwiązania przewidziane w tej ustawie.
Jednym z uprawnień, które wprowadza ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi dla pracowników i pracodawców, art. 8. Nieobecność w pracy w związku z powodzią:
- jest umożliwienie pracownikowi usprawiedliwienia nieobecności w pracy przez okres nie dłuższy niż 10 dni roboczych. Pracownikowi za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy przysługuje prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie wypłacane jest przez pracodawcę.
- uprawnieniem jakie wprowadza ustawa dla pracodawcy jest możliwość powierzenia pracownikowi wykonywania pracy innego rodzaju niż wynikająca z nawiązanego stosunku pracy, jeżeli jest to konieczne w związku z usuwaniem skutków powodzi u pracodawcy. Pracownik za ten okres zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, obliczonego według zasad obliczania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
Link do ustawy: https://lexlege.pl/ustawa-o-szczegolnych-rozwiazaniach-zwiazanych-z-usuwaniem-skutkow-powodzi
opracowała: Mariola Przybylak-Kajak, tel. 781 741 226, m.przybylak-kajak@eres.pl