12 czerwca 2024

KSeF- ustawa podpisana- termin przesunięty

2024-06-12

Termin obowiązkowego KSeF przesunięty – prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał 5 czerwca 2024 nowelizację ustawy o VAT przesuwającą w czasie wejście w życie obowiązku wystawiania e-faktur na 1 lutego 2026 r. Do tego czasu dotychczasowe zasady wystawiania faktur pozostaną bez zmian. Zmiana zapisana została w ustawie z dnia 9 maja 2024 zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024 poz. 852). Przepisy tej ustawy wchodzą w życie 1 lipca 2024 r.

Przesunięcie obowiązku KSeF pozwoli przedsiębiorcom na lepsze zapoznanie się z systemem. Jednocześnie ministerstwo pracuje nad przedstawieniem propozycji dotyczących uproszczeń obowiązków związanych z wprowadzeniem systemu. KSeF obowiązywać ma od 1 lipca przedsiębiorców których wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku przekroczyła w 2025 r. 200 mln złotych. Dla pozostałych podatników terminem obowiązkowego KSeF jest 1 kwietnia 2026 r. Oznacza to , iż przedsiębiorcom nie pozostało wiele czasu na zapoznanie się z systemem, w szczególności tym którzy posiadają duże przedsiębiorstwa.

W celu płynniejszego korzystania  z KSeF Ministerstwo Finansów udostępniło również aplikację  mobilną KSeF, pozwalającą na wystawianie za pomocą urządzeń mobilnych podstawowych , prostych faktur oraz ich korekt oraz przeglądania wszystkich otrzymanych i wystawionych faktur za pomocą systemu.

KSeF pozostaje już od wielu miesięcy skomplikowanym rozwiązaniem do wprowadzenia, i nie jest oczywistym ,czy daty przedstawione w ustawie podpisanej przez prezydenta pozostaną datami ostatecznymi. O dalszych, ewentualnych, zmianach będziemy państwa zatem informować na bieżąco.

Opracował: Mikołaj Sadowski, e-mail: mikosadowski@eres.pl

Udostępnij: