25 stycznia 2024

KSeF nie w 2024 roku!

2023-01-25

Minister Finansów zapewnia o braku obowiązkowego KSeF w 2024 r.

19.01.2024 Minister Finansów Andrzej Domański przedstawił plan nowego rządu dotyczący wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur. Zapewnił on jednocześnie iż w 2024 r. system ten nie będzie obowiązkowy.

Minister poinformował również o najważniejszych błędach planowanego systemu oraz przedstawił plan związany z ich eliminowaniem. Jednym z najważniejszych błędów, wskazanych przez szefa KAS, jest bardzo niski poziom przepustowości systemu. Oznacza to iż KSeF nie jest w stanie obsługiwać wymaganej liczby operacji wystawiania faktur. W obecnej postaci paraliżowałoby to pracę i funkcjonowanie przedsiębiorstw. Te i inne błędy, w ocenie Ministerstwa, na chwilę obecną dyskwalifikują KSeF z bycia wprowadzonym w tym roku.

Jest to świetna informacja dla przedsiębiorców, którzy zarówno nie będą zmuszeni do pracowania na wadliwym systemie oraz będą mieli więcej czasu na jego wdrożenie i oswojenie się z nim. Przypominamy ,iż obecnie system ten jest dobrowolny i , nawet pomimo opóźnienia wprowadzenia obowiązku korzystania z niego, warto zapoznać się z jego funkcjonowaniem.

O kolejnych etapach wprowadzania KSeF oraz zmianach w jego funkcjonowaniu. będziemy państwa informować na bieżąco.

Opracował: Mikołaj Sadowski, email: mikosadowski@eres.pl

Udostępnij: