13 września 2023

HUB paragonowy od 15 września 2023

2023-09-13

HUB paragonowy od 15 września 2023

15 września w życie wchodzą przepisy dotyczące HUBu paragonowego. HUB paragonowy to centralna, ogólnodostępna platforma online pozwalająca na rejestrację klientów którym wystawia się paragony. Jej główne funkcje to :

– dystrybucja e-paragonów do klientów

– odbieranie e-paragonów wystawionych przez różne kasy rejestrujące

– powiązanie klienta- anonimowego- z paragonami wystawionymi przez kasę

Specjalne kasy rejestrujące wspomniane wyżej pojawić się mają w sprzedaży z początkiem października 2023 r..

MF udostępniło również specjalną aplikację e-Paragony służącą do obsługi tego rozwiązania. Schemat działania HUBu wyglądać będzie następująco :

  1. Klient pobiera aplikację e-Paragony na swoim urządzeniu mobilnym ( aplikacje mają się pojawić na Google Play Store i Apple Store  od 14 września 2023)

  2. Aplikacja , każdorazowo na żądanie kupującego, łączy się z HUBem aby pobrać wygenerowany identyfikator którego klient będzie używał przy kasie, gdy będzie chciał otrzymać paragon elektroniczny. Identyfikator jest unikalny a w celu jego uzyskania nie podaje się żadnych innych danych.

  3. Identyfikator jest skanowany czytnikiem kodów paskowych a kasa rejestrująca wysyła paragon do HUBu

  4. Klient otrzymuje paragon do pobrania w aplikacji.

Korzyści wynikające z korzystania z e-paragonów to głównie łatwiejszy wgląd we wszystkie paragony z danego okresu gdyż odbiór każdego z paragonów możliwy jest przez 30 dni. Niemożliwym więc będzie np. zgubienie go. Kolejnymi zaletami jest oszczędność pieniędzy na papierze do kas fiskalnych i fakt iż rozwiązanie to jest bardziej ekologiczne. MF wskazuje również na inne zalety np. możliwość analizy wydatków za pomocą aplikacji mobilnej MF czy bonusy od usługodawców.

Warto również wspomnieć iż aplikacja e-Paragony jest w pełni anonimowa, a więc korzystając z niej nie będzie możliwe połączenie danych wrażliwych takich jak historia transakcji z konkretną osobą.

Mikołaj Sadowski, tel. kom. 571600113, email: msadowski@eres.pl

Udostępnij: