22 września 2023

Ważne dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością

2023-09-22

Jesteś osoba niepełnosprawną? Kończy ci się ważność orzeczenia o niepełnosprawności?

Nie zwlekaj do 30 dnia przed końcem orzeczenia, możesz stracić szereg uprawnień czekając kilka miesięcy na komisje orzeczniczą.

Przypominamy, iż obowiązują nowe terminy upływu ważności orzeczeń o niepełnosprawności dotychczas przedłużanych z powodu pandemii. Nowe przepisy dotyczące ważności orzeczeń weszły w życie 3 miesiące od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw 5 maja 2023 r. czyli 06 sierpnia 2023 r. Wnioskując o nowe orzeczenie o niepełnosprawności warto zastanowić się, czy nie zaistnieje sytuacja pozbawiająca nas orzeczenia i równocześnie naszego opiekuna świadczenia.

Wszystko przez zawirowania związane z uchyleniem art. 15h tzw. ustawy covidowej, automatycznie przedłużającej ważność orzeczeń w pandemii lub stanie zagrożenia epidemicznego, zapisanej w ustawie z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw.

Wszystkie orzeczenia o niepełnosprawności, które utraciły ważność w czasie pandemii i w stanie zagrożenia epidemicznego a dotychczas były automatycznie przedłużane, nie stracą mocy:

  • do 31 grudnia 2023 r. – jeśli ich ważność upłynęłaby do 31 grudnia 2020 r., czyli w pierwszym roku pandemii.

  • do 31 marca 2024 r. – jeśli ich ważność upłynęłaby w drugim roku pandemii, czyli w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

  • do 30 września 2024 r. – jeśli ich ważność upłynęła w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 5 sierpnia 2023 r. (czyli do dnia, który poprzedzi wejście w życie tych przepisów – 6 sierpnia 2023 r.).

UWAGA: W praktyce oznacza to, że data obowiązywania tzw. „covidowego” orzeczenia może ulec skróceniu, ponieważ wszystkie orzeczenia będą ważne nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu.

Coraz częściej słyszymy o długim okresie oczekiwania na komisję orzeczniczą, brakuje lekarzy a wniosków jest coraz więcej. Pomimo, ze decyzja może być wydana z datą wsteczną, to oczekując kilka miesięcy na komisję, może zdarzyć się, że nasze orzeczenie o niepełnosprawności straci ważność.

Jak to wygląda z punktu prawa?

Komisja orzecznicza  zgodnie z przepisami powinna odbyć się w ciągu miesiąca od złożenia wniosku, pod warunkiem, że dokumentacja jest kompletna.  W szczególnie trudnych i skomplikowanych sytuacjach okres ten wydłuża się do dwóch miesięcy, no właśnie i tutaj powstaje mały problem z interpretacją terminów przez lekarzy orzeczników uważających, że orzekanie o niepełnosprawności to skomplikowany proces i bardzo często przyjmują termin dwóch miesięcy.

Dlatego warto zaznajomić się z praktyką stosowaną przez powiatowe i miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, które pomimo wytycznych we wzorach wniosków przyjmują je wcześniej. Dlaczego? Ponieważ nie ma podstawy prawnej na podstawie której można by nie przyjąć wniosku np. trzy miesiące przed upływem ważności orzeczenia. Pomimo, że na komisję możemy zostać wezwani najwcześniej dzień po utracie ważności orzeczenia, to w sytuacji gdy składamy wniosek przed wyznaczonym terminem 30 dni zyskujemy czas, który pozwala urzędnikom na weryfikację dokumentacji i ewentualne uzupełnienie braków formalnych.

Wiedząc o takiej praktyce zaoszczędzamy sobie stresu, że w trakcie oczekiwania na komisję orzeczniczą nasze orzeczenie straci moc. Pomimo, że decyzja o niepełnosprawności wydawana jest z datą wsteczną w najgorszej sytuacji znajdują się osoby, którym ważność orzeczenia o niepełnosprawności wygasła krótko po odwołaniu stanu zagrożenia epidemiologicznego czyli po 05 sierpnia 2023 r.

Kierownik działu obsługi kadr, płac i ubezpieczeń społecznych Mariola Przybylak-Kajak 

tel.571 600 115, email: ereskadry2@eres.pl

Udostępnij:

🛑 Unikaj błędów i kar
⏰ Oszczędzaj czas i nerwy
💼 Zyskaj pewność

Skontaktuj się z nami, by poznać ofertę.